PIT 36L - co trzeba o nim wiedzieć?

Każdego roku podatnicy muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym poprzez złożenie PIT-u na odpowiednim druku. Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób fizycznych, które w minionym roku podatkowym osiągnęły jakikolwiek dochód. Do najpopularniejszych formularzy zalicza się PIT-37 i PIT-36, jednak pewna grupa osób korzysta z druku PIT-36L. O jakiej kategorii podatników mowa? Na co trzeba zwrócić uwagę, wypełniając ten właśnie formularz?

 

1. PIT-36L - dla kogo?

2. Odliczenia przy PIT-36L

3. Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

4. PIT-36L a Polski Ład

 

W poniższych informacjach na temat PIT 36L uwzględniliśmy zmiany, które wprowadzono nowelizacją prawa określaną jako Polski Ład.

 

PIT-36L - dla kogo?

Formularz PIT 36L online lub w formie drukowanej wypełniają osoby, które zdecydowały się na rozliczenie poprzez podatek liniowy. Trzeba pamiętać, że co do zasady domyślny podatek dochodowy rozliczany jest według zasad ogólnych (skali podatkowej), jeśli więc interesuje cię forma podatku liniowego, musisz zadeklarować wybór takiej właśnie formy opodatkowania. Możesz to zrobić już we wniosku rejestracyjnym albo składając wniosek do właściwego urzędu skarbowego.

 

pit 36l

 

Opodatkowanie liniowe jest dostępne dla osób prowadzących działalność gospodarczą albo zajmujących się prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli jednak osiąga przychód z kilku źródeł, na przykład z działalności i od obecnego pracodawcy, nie może rozliczyć ich łącznie. Powinien wówczas wypełnić druk PIT-36L w związku z działalnością i PIT-37 w celu rozliczenia innych przychodów, na przykład uzyskanych na podstawie stosunku pracy.

 

Odliczenia przy PIT-36L

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym korzystają zawsze z 19% progu, nie biorąc pod uwagę wysokości osiągniętego dochodu czy poniesionej straty. Zabieg może się więc opłacać, jeśli porównamy tę wartość z warunkami rozliczenia według skali podatkowej przy drugim progu. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie tracisz możliwość skorzystania z wielu ulg. Jakie odliczenia zatem przysługują przy podatku liniowym?

 

Są to:

  • odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne,
  • odliczenie poniesionych strat,
  • ulga abolicyjna - dotycząca osiągających dochody za granicą,
  • ulga na działalność badawczo-rozwojową,
  • darowizny na cele edukacji zawodowych.

 

Rozliczający przychody uzyskane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej lub poprzez działy specjalne produkcji rolnej podatkiem liniowym mogą dodatkowo przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego.

 

Jak widać, podatek liniowy pociąga za sobą rezygnację z ulgi prorodzinnej, wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub z dzieckiem czy ulgi na internet. Istnieje jedynie możliwość rozliczania ich na zasadach ogólnych, pod warunkiem składania odrębnego zeznania podatkowego.

 

Kiedy i gdzie złożyć PIT-36L?

Deklarację PIT-36L należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie 30 kwietnia - za miniony rok podatkowy. W sytuacji, gdy dzień ten przypadnie na dzień wolny od pracy - a tak właśnie będzie w 2022 roku - data przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

 

PIT-36L a Polski Ład

Sporo zmian - a jednocześnie zamieszania - dla osób rozliczających się za pomocą podatku liniowego wprowadziła nowelizacja przepisów w ramach Polskiego Ładu. Od 1 lipca przywrócono możliwość odliczenia składki zdrowotnej przy zaliczkach na PIT-36L. Wcześniejsza ustawa tę opcję likwidowała, oferując w zamian ulgę dla klasy średniej. Teraz powrócono do stanu pierwotnego, w związku z czym dostosowano formularz.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz