Biskup poświęcił w Wigrach SacroTruck

Samochód podróżujący papieskim szlakiem poświęcony w Wigrach

W poniedziałek (07.09) w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach bisku diecezji Ełckiej poświęcił SacroTruck - pół-ciężarowy samochód dostosowany do potrzeb mobilnego nośnika kultury. 

 

7 czerwca, w wigilię kolejnej rocznicy wizyty Ojca Świętego na Wigrach, SACROTRUCK wyruszył w drogę śladami Papieża. Na terenie Diecezji Ełckiej – z inicjatywy ks. bpa Jerzego Mazura, biskupa ełckiego – powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jednak jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później Szlakami Papieskimi.

 

 Trasa z Ełku do Wigier nosi nazwę „Tajemnice Światła” – tu rozważamy przesłanie, jakie Papież zostawił nam w nowej części różańca. Szlak Kajakowy z Wigier do Studzienicznej – „Tajemnice Zawierzenia” przypomina o papieskich Aktach Zawierzenia, jakich dokonał w różnych etapach swego życia, począwszy od najbardziej znanego – wyrażonego w słowach Totus Tuus. Natomiast Kajakowy Szlak Papieski „Apostołów Miłosierdzia” z Krutyni do Pisza -przybliża nam tajemnicę Bożego Miłosierdzia i jego orędowników – św. S. Faustynę, bł ks. M. Sopoćko i oczywiście św. Jana Pawła II.

 

SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, które dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodka kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. SACROTRUCK w tym roku odwiedzi 20 parafii Diecezji Ełckiej (KRASNOPOL, WIGRY, RYGAŁÓWKA, LIPSK, BARGŁÓW, RAJGRÓD, MIKASZÓWKA, KAROLIN, GIBY, RYDZEWO, STUDZIENICZNA, REGIELNICA, GRABNIK, DRYGAŁY, SKARŻYN, BIAŁOBRZEGI, KOLNICA, KRASNYBÓR, STRADUNY, CICHY, WIŚNIOWO EŁCKIE). Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki. W trakcie wizyty SACROTRUCKA w danej miejscowości Centrum Oświatowo Dydaktyczne udostępni indywidualny punkt spotkań i porad (np. z psychologiem lub prawnikiem). Jeżeli jedno spotkanie nie wystarczy, a SACROTRUCK pojedzie dalej, zawsze będzie można zwrócić się o pomoc w stałej siedzibie Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku.

 

- Pobyt św. Jana Pawła II w Ełku, Studzienicznej i w Wigrach był największym wydarzeniem w historii diecezji i historii Wigier. Św. Jan Paweł II przybył do tego miejsca uświęconego obecnością Kamedułów, którzy jak podają przekazy historyczne, sprawili, że to właśnie modlitwa za Ojczyznę stała u samych początków Wigier i stanowiła duchowy fundament tego miejsca – mówił w homilii bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, podczas Mszy św. w Wigrach, po której miało miejsce poświecenie SacroTrucku.

 

- To są tak naprawdę relikwie drugiego, czy trzeciego stopnia, a skoro one jadą to znaczy, że taki bus jest święty, no bo mówi o świętości Jana Pawła II i zachęca, by wszyscy w tej świętości mieli swój udział – powiedział ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach.

 

Każda wizyta w danym miejscu będzie trwała 2 dni. Pierwszy dzień będzie przeznaczony na kulturę,  drugi – na spotkanie lub warsztaty w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Planowane są m.in. spotkania z aktorami, pedagogami, historykami, psychologami. Spotkania będą otwarte zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Ideą projektu jest bowiem zachęcenie do integracji międzypokoleniowej. W samochodzie będzie można zobaczyć pamiątki związane ze Szlakami Papieskimi oraz Janem Pawłem II, będzie można usiąść przy stoliku, wypić kawę, zjeść kremówkę papieską. Zostały przygotowane wywiady z ostatnimi żyjącymi osobami, które wędrowały po Krakowie, po górach i pływały na kajakach razem z Karolem Wojtyłą w różnych okresach jego życia. Będzie można usłyszeć, dlaczego Jan Paweł II nazywany był Wujkiem, jak wyglądały spływy ze świętym, jakie piosenki śpiewał Wojtyła nad Hańczą – a to wszystko w interaktywnym muzeum. W ramach SacroTrucka będzie można przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki specjalnym okularom będziemy mogli „być” w miejscach, gdzie swoje ślady odcisnął Wielki Święty. Będą to jedyne pokazy filmowe w 360 stopniach w okularach VR  w okolicy.

 

Foto: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz