Miejska inauguracja roku szkolnego 2023/2024

Ponad 12 tysięcy uczniów z Suwałk rozpoczyna nowy rok szkolny

 

Ponad 12 tysięcy uczniów z Suwałk rozpoczyna w poniedziałek (04.09) nowy rok szkolny. Miejska inauguracja z udziałem władz miasta odbyła się w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza.

 

Blisko o 200 uczniów więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem rozpoczęło dziś w Suwałkach rok szkolny 2023/24. 12 tysięcy 116 uczniów przystępuje właśnie do nauki, a pomagać im w zdobyciu wiedzy będzie 1172 nauczycieli. Zanim jednak nauka rozpocznie się na dobre, dziś w Szkole Podstawowej nr 11 odbyła się oficjalna inauguracja roku szkolnego 2023/24 z udziałem władz miasta, pracowników szkół i uczniów.

- Tegoroczny rok szkolny zaczyna się trochę później, gdyż 4. września. Jest to rok w którym największym wyzwaniem dla nas było zapewnienie miejsc wszystkich chętnym uczniom ze szkół ponadpodstawowych i to nam się udało. Ten rok to też sporo wyzwań związanych z przekazywaniem laptopów uczniom czwartych klas i świadczeń dla nauczycieli, także kilka nowych wyzwań jest. Oprócz tego to co zwykle, zapewnienie procesu edukacyjnego, procesu wychowawczego, to co w każdym roku szkolnym jest najważniejsze - mówił Roman Rynkowski, zastępca prezydent Suwałk. 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w swoim wystąpieniu również zwracał uwagę na tegoroczne nowości. W tym roku startuje bowiem program CUMULUS, czyli szkolny budżet obywatelski w ramach którego to uczniowie będą wspólnie decydować na co przeznaczyć otrzymane z miasta pieniądze. W Suwałkach wzrosło też zapotrzebowanie na miejsca dla dzieci spoza miasta, dlatego też zostanie utworzony dodatkowy oddział bursy szkolnej w hostelu przy ulicy Zarzecze 26. 

- Uczniów i dzieci w szkołach podstawowych i szkołach średnich jest w tym roku więcej, dlatego postanowiliśmy utworzyć dodatkowe oddziały. Cztery takie oddziały powstały w szkołach podstawowych i również cztery w szkołach ponadpodstawowych. Zabezpieczamy również miejsca dla uczniów pochodzących spoza naszego miasta. Tak jak w ubiegłych latach będzie funkcjonowała bursa szkolna na ulicy Szkolnej, ale zdecydowaliśmy rozszerzyć ofertę o 20 dodatkowych miejsc na ulicy Zarzecze 26. Jest tam budynek hostelu należący do Ośrodka Sportu i Rekreacji i tam znajdować się będzie filia bursy szkolnej. Od tego roku wprowadzamy także szkolny budżet obywatelski. Jest to taka innowacja, która ma zachęcać młodzież do nauki samorządności, do nauki demokracji, do współdecydowania o swoim najbliższym otoczeniu. Każda szkoła otrzyma z miasta dziesięć tysięcy złotych i to uczniowie tej szkoły poprzez głosowanie zadecydują, jak tą kwotę wykorzystać. Czy będzie to dyskoteka, spotkanie z poetą, aktorem, czy też może budowa ławki. Pozostawiamy tutaj inwencję samym uczniom. Głosowanie będzie realizowane od czwartej klasy szkoły podstawowej. 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz