Dzieła wybrane Andrzeja Strumiłły w Starej Łaźni 

Wernisaż wystawy "Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane”

Wernisaż wystawy "Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” odbędzie się w piątek 22. października o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Wiodącymi tematami ekspozycji "Andrzej Strumiłło: Dzieła wybrane" są człowiek i problemy natury egzystencjalnej. Ilustrują je m.in. wielkoformatowe obrazy, którym autor nadał tytuł "Psalmy" (1988) i "Exit" (1984). Psalmy, których inspiracją były cytaty z Biblii, namalowane zostały do prezentacji w synagodze sejneńskiej, w jej osiemnastu oknach. Obrazy te artysta poświecił pamięci Żydów, którzy  licznie zamieszkiwali polsko-litewskie pogranicze. Na wystawie umieszczono również prace Andrzeja Strumiłły inspirowane filozofią Wschodu. Są to m.in. obrazy pt. Mandale i Góry Meru, które powstały w różnych latach. Buddyjski symbol mandali i proces jej tworzenia, który jest jednocześnie formą medytacji, to częsty motyw w twórczości artysty. Reporterskie rysunki z podróży Andrzeja Strumiłły do Indii, Mongolii, Wietnamu, Nepalu i Chin przedstawiają portrety napotkanych w podróży ludzi, a także krajobrazy i fragmenty architektury. Większość tych szkiców pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku.

 

Do zamyślenia i medytacji skłaniają czarno-białe fotografie z Japonii (1978), które poruszają problem śmierci i reinkarnacji w kulturze japońskiej oraz szacunek do natury. Zwraca uwagę przedstawienie cmentarza w Kioto dzieci nienarodzonych oraz fragmentów tradycyjnej, drewnianej architektury japońskiej, otoczonej kamiennym ogrodem zen. Kamień to ulubione tworzywo rzeźbiarskie artysty, który sporadycznie zajmował się tą dziedziną sztuki. Stąd obecność na wystawie pracy pt. Narodziny kamienia (1997). Ekspozycję wzbogacają materiały biograficzne, elementy multimedialne i scenograficzne. Prezentowane są fragmenty wierszy i zapisków artysty. Wśród pamiątek wyróżnia się m.in. portret Andrzeja Strumiłły wykonany przez Andrzeja Wajdę w 1990 roku podczas spotkania w Wigrach.

 

Realizacja wystawy była możliwa dzięki życzliwości osób i instytucji, które wypożyczyły prace, eksponaty i pamiątki ze swoich zbiorów (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach), spadkobierców artysty: Anny Strumiłły i Rafała Strumiłły oraz kolekcjonerów Krzysztofa Michalskiego i Tadeusza Krzywickiego. Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu “Andrzej Strumiłło. Psalmy Kamienie Pejzaże.”

 

 Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie recital “Open Piano jazz” Mariana Szaryńskiego, multiinstrumentalisty, doświadczonego muzyka jazzowego i znakomitego pedagoga, cenionego nauczyciela gry na instrumentach dętych i instruktora warsztatów dla dzieci i młodzieży. Założyciela grupy North Pole (and) Jazz Band, finalisty Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka (1 984, 1999 r.). W 2008 roku z inspiracji muzyka powstał zespół Marycha River Brass Band. Jego wychowankowie zasilają krajową scenę muzyczną, grają w najciekawszych zespołach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.

 

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” odbędzie się w piątek, 22 października o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Stara Łaźnia przy ul. Andrzeja Wajdy 3 w Suwałkach. Wydarzenie odbędzie w obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp wolny. 

 

Dodaj komentarz