Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady


W piątek  (14.06) odbyła się skromna uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
 
Przedstawiciele władz Miasta Suwałki w obecności młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 6 złożyli hołd ofiarom holokaustu pod pomnikiem Straceń przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach. W trakcie spotkania złożono wieńce pod pomnikiem Straceń a swoje przemowy wygłosili między innymi Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Dr. Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego, który przypomniał tło historyczne związane z dzisiejszymi obchodami.

Pomnik Straceń upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1 kwietnia 1944 roku, kiedy to Niemcy powiesili szesnastu mężczyzn, żądając wcześniej ujawnienia nazwisk dowódców oddziałów Armii Krajowej walczących w okolicach Suwałk, a w 2006 roku Sejm RP ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W tym dniu w 1940 roku Niemcy przetransportowali do obozu Auschwitz grupę 728 polskich więźniów politycznych. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo utworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, co uznaje się za początek jego działalności.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz