PIT 37 – 4 wskazówki, jak rozliczyć się przy pomocy Internetu

PIT 37 – 4 wskazówki, jak rozliczyć się przy pomocy Internetu

Rozliczenie się z dochodu osiągniętego przez cały rok należy do obowiązków każdego podatnika. Zdecydowana większość osób zatrudnionych jest na umowę o pracę, pobiera stypendia lub emerytury. Dla nich właśnie przeznaczony jest formularz PIT 37, którego wypełnienie pozwala na obliczenie należnego państwu podatku. Deklaracje podatkową należy złożyć do Urzędu Skarbowego w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku – można to zrobić osobiście lub za pomocą poczty, jednak z roku na rok coraz większa liczba osób docenia zalety złożenia PIT 37 przez internet. Jak prawidłowo rozliczyć swój dochód?

 

  1. Czym jest PIT 37?
  2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?
  3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
  4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

 

Czym jest PIT 37?

O tym, jaki dochód osiągnęliśmy w roku rozliczeniowym oraz czy zostały odprowadzone należne podatki i składki informuje deklaracja podatkowa. Najpopularniejszą z nich jest PIT 37, który corocznie składa w Urzędzie Skarbowym prawie osiemdziesiąt procent mieszkańców naszego kraju. Wszystkie firmy, w których byliśmy zatrudnieni na podstawie umowy, mają obowiązek dostarczyć nam (i Urzędowi Skarbowemu) formularze PIT 11, dzięki którym wypełnimy deklarację. Muszą one trafić do podatnika do połowy lutego, umożliwiając mu prawidłowe obliczenie należności wobec państwa lub ewentualnego zwrotu podatku. Należy również pamiętać o tym, by nie przekroczyć terminu złożenia deklaracji PIT 37 w US – ostateczna data to w roku 2021 dzień 30 kwietnia.

 

Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?

Formularz PIT 37 powinien złożyć każdy, kto w poprzednim roku rozliczeniowym osiągnął dochód uzyskany i rozliczany przez płatników, czyli pracodawcę lub zleceniodawcę. Muszą go wypełnić zatem wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenia. Również emeryci i renciści oraz osoby otrzymujące stypendium są zobowiązani do wpisania tych dochodów w deklarację PIT 37. Jeśli osoby, rozliczające się za pomocą PIT 37 są małżeństwem, mogą rozliczyć się wspólnie – jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla podatników, zwłaszcza w przypadku, gdy jeden z małżonków osiągnął w roku rozliczeniowym dochody przekraczające próg podatkowy.

 

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym lub złożenie deklaracji podatkowej za pomocą poczty wymaga poświęcenia tej czynności sporo czasu. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie PIT 37 online, za pomocą specjalnego oprogramowania. Pozwoli to na łatwe uzupełnienie wszystkich danych i wysłanie formularza na serwery US bez zbędnego opóźnienia. Program do PIT online umożliwia szybkie wypełnienie deklaracji podatkowej, a system podpowiedzi pozwala na uzupełnienie danych nawet przez osoby, które dotychczas nie miały z takim działaniem styczności. Czynność tę możemy przeprowadzić online, jednak nie ma żadnego problemu ze ściągnięciem oprogramowania na własny komputer i wypełnienie deklaracji podatkowej w domowym zaciszu.

 

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Do połowy lutego każdy podatnik, rozliczający się za pomocą formularza PIT 37 powinien otrzymać PIT 11 od każdego swojego pracodawcy. Przez następne sześc tygodni, do dnia 30 kwietnia mamy czas na wypełnienie PIT 37, uwzględnienie w nim wszystkich przysługujących nam ulg oraz wybranie organizacji pożytku publicznego, której przekażemy 1% naszego podatku. Złożenie deklaracji podatkowej przez Internet daje nam gwarancję, iż termin ten nie zostanie przekroczony i nie czekają nas w związku z tym żadne konsekwencje.

Dodaj komentarz