Szkoły z Suwałk, Przebrodu i Starego Folwarku w kampanii edukacyjnej " Planeta odpornych"

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Planeta odpornych”

Trzy szkoły z naszego regionu biorą udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Planeta odpornych”. Jej celem jest m.in. pokazanie uczniom, jak ważne dla zdrowia jest właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, czy higiena osobista.

 

10. stycznia ruszyła kampania edukacyjna „Planeta odpornych” w ramach projektu Diagnoza-Interwencja-Nadciśnienie-Otyłość (DINO-PL), który jest realizowany przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Do kampanii przyłączyły się szkoły z regionu: Szkoła Podstawowa nr 4, im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita w Suwałkach, Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku. 

 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, iż niemal 1/3 uczniów klas II szkół podstawowych ma nadwagę bądź otyłość, a pandemia i towarzyszące jej obostrzenia spotęgowały ten problem, co potwierdzają dane Światowej Organizacji Zdrowia. Uczniowie przez prawie dwa lata mieli ograniczoną możliwość podejmowania aktywności fizycznej, trudno było również mówić o realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodszych uczniów, był również brak kontaktu z rówieśnikami i środowiskiem szkolnym. Nauka w pojedynkę przed komputerem często negatywnie odbijała się na samopoczuciu uczniów. Warto zaznaczyć, że wyniki badań były alarmujące już przed pandemią – w 2013 roku UNICEF opublikował raport, z którego wynikało, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży są jednym z ważniejszych problemów w obszarze zdrowia publicznego, a ich występowanie jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów.

 

Mając na uwadze wyzwania i ograniczenia, jakie przyniosła pandemia dzieciom na progu ich przygody z edukacją, Zakład Zdrowia Dzieci i młodzieży IMiD przygotował kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów klas II szkół podstawowych oraz ich rodziców. Jej celem jest przypomnienie zasad zdrowego stylu życia i pokazanie uczniom, jak ważne dla zdrowia jest właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, higiena osobista, dbanie o zdrowie innych osób z otoczenia oraz mówienie o swoich problemach bliskim dorosłym.

 

W ramach kampanii edukacyjnej (realizowanej w dogodnym dla szkoły terminie od końca grudnia 2021 do lutego 2022) pielęgniarka szkolna przeprowadza z jedną klasą II cykl zajęć, natomiast szkoła otrzymuje pakiet materiałów edukacyjnych do wykorzystania na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych oraz w ramach edukacji zdrowotnej młodszych klasach. W skład pakietu wchodzą infografiki skierowane do młodszych uczniów, prezentujące zachowania związane ze zdrowym stylem życia. Każdej infografice będzie również towarzyszył komentarz dla rodzica dotyczący zagadnień związanych ze zdrowym stylem życia.

 

Dodaj komentarz