O depresji u dzieci i młodzieży rozmawiali w Augustowie

w Augustowie odbyła się konferencja dotycząca depresji u dzieci i młodzieży

O profilaktyce zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, które mogą nasilać się również w okresie wakacyjnym, rozmawiali w Augustowie specjaliści i przedstawiciele lokalnych władz. 

 

Depresja – to jedno z poważniejszych schorzeń na świecie. Występuje częściej niż nowotwory i choroby układu krążenia, zwłaszcza u dzieci i młodzieży jest bardzo trudna do zdiagnozowania i trudna w leczeniu. W związku z tym w województwie podlaskim powstał kolejny Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Augustowską placówkę prowadzi Specjalistyczny Psychiatryczny SP ZOZ w Suwałkach. To miejsce dla osób w wieku od 3 do 20 lat, które borykają się z zaburzeniami zachowawczymi, emocjonalnymi, ale nie wymagają interwencji lekarza-psychiatry. Choć placówka funkcjonuje od stycznia, ze względu na pandemię nie odbyło się jej oficjalne otwarcie. W związku z tym podczas konferencji „Przedwakacyjne spotkanie” można było poznać to miejsce od środka.

 

Celem spotkania specjalistów i przedstawicieli lokalnych władz było poruszenie problematyki w zakresie promocji i profilaktyki zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, które mogą nasilać się również w okresie wakacyjnym. Podczas konferencji zaprezentowane zostały interesujące referaty dotyczące wsparcia kryzysowego u dzieci i diagnozowania potrzeb ich bezpieczeństwa. Organizatorzy przedstawili dobre praktyki profilaktyczne funkcjonujące w otoczeniu dziecka, modele współpracy instytucjonalnej w zakresie diagnozy i profilaktyki zachowań ryzykownych.

 

W konferencji udział wzięły też dzieci - podopieczni ośrodka - choć nieco "korespondencyjnie", uczestniczyły w odbywających się warsztatach - m.in. kulinarnych, sportowych, plastycznych. - Muszę przyznać, że jest ogromne zainteresowanie tego typu opieką specjalistów. Augustowski ośrodek sprawuje opiekę nad 82 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Mogą tu przyjść bez skierowania lekarskiego i otrzymają profesjonalną pomoc. Bardzo ważne jest to, że wsparcie udzielane jest w miejscu zamieszkania, czyli w środowisku znanym małemu i nieco starszemu pacjentowi. To zdecydowanie zmniejsza stres, zapewnia lepszy kontakt z opiekunem, szkołą dziecka. Terapia  we wdrażanym właśnie modelu  opieki psychiatrycznej dzieci polega na współpracy rodziców, szkoły i pracowników ochrony zdrowia. Praca psychologów i terapeutów Ośrodka  w dużej mierze skupi się na aktywności  w  instytucjach, w których przebywają dzieci i  środowiskach rodzinnych – mówiła Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach.

 

W ośrodku zatrudnienie znalazło dwóch terapeutów środowiskowych, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapeuta uzależnień. - Pracujemy w dwóch gabinetach i mamy do dyspozycji rejestrację, która bardzo często ze względu na potrzeby dzieci staje się również gabinetem. Ale musimy działać sprawnie i szybko, dlatego też wykorzystujemy każdą przestrzeń do tego, by pomagać naszym podopiecznym. Naszym priorytetem w tym momencie jest profilaktyka. Borykamy się z depresją dzieci i młodzieży, z próbami samobójczymi. Każdy przypadek i każdego pacjenta staramy się traktować całościowo, to znaczy pracować nie tylko z dzieckiem, ale ze szkołą do której uczęszcza, z rodziną i bliskimi – mówiła Żaneta Malesińska, koordynator ośrodka.

 

Filip Chodkiewicz, wiceburmistrz Augustowa podkreślał, że ośrodek jest bardzo ważnym miejscem dla najmłodszych mieszkańców miasta. - Na co dzień współpracujemy ze szkołami i placówkami oświatowymi na terenie naszego powiatu i doskonale wiemy, że tego typu problemów jest bardzo, ale to bardzo dużo. Takie miejsce jak to pozwala pokonywać nawet najcięższe wyzwania i pomagać młodym ludziom odnaleźć się we współczesnym świecie – mówił wiceburmistrz Augustowa.

 

2 Komentarzy

Zaburzenia zachowania i emocji które nie wymagają interwencji lekarza? W takim razie ta młodzież nie kwalifikuje się do ośrodków bo sama sobie poradzi. Absurd na całego i obciach żeby w w podlaskim było takie dno i zapaść w psychiatrii dziecięcej. Propagandowe i żenujące akcje z posłem nic tutaj nie zmienią bo jak źle było tak i jest dalej.

Dodaj komentarz