W Suwałkach powstał punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”

punkt informacyjny programu „Czyste powietrze” w Parku Naukowo-Technologicznym

W Suwałkach rozpoczął działalność punkt informacyjny rządowego programu „Czyste powietrze”, który mieści się w Parku Naukowo - Technologicznym.

 

W ostatnich dniach Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w sprawie wspólnej współpracy przy realizacji tego programu. - Jest to bardzo dobry program i znacznie szerszy niż miejskie dopłaty do wymiany kotłów centralnego ogrzewania. Dzięki dotacjom z „Czystego powietrza” można wykonać termomodernizację budynków, a nawet starać się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Zachęcam mieszkańców Suwałk do starania się o środki z tego programu. Będziemy starali się dotrzeć z tą informacją do wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, bo do roku 2030 z polskich miast muszą zniknąć dymiące kominy w indywidualnych kotłowniach domowych – informuje Czesław Renkiewicz.

 

Wnioski w Parku Naukowo - Technologicznym przyjmowane są od 8 czerwca. Można je skonsultować w PNT we wtorki i czwartki 8-16 oraz w środy 15-18 (w środy z wyłączeniem sierpnia). Bezpośredni telefon do Parku w sprawie Programu: 87 564 22 33 pozwoli umówić się na konsultację, dowiedzieć się o wymaganych załącznikach i danych do wniosku. Program jest przewidziany do 2027 roku.

 

Czyste Powietrze to program wymiany starych pieców w domach jednorodzinnych, ale też ocieplenia tych domów, wymiany stolarki czy zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dotacja częściowo refunduje te wydatki – od około 30% do 60%. Można pozyskać od 3 do 37 tys. zł. Przy dużej inwestycji, z pompą ciepła oraz niskich dochodach dotacja pochodząca z programu wynosi do 37 tys. zł. Kwota zależy od zakresu remontu i wysokości dochodów. Prace już mogą być w trakcie albo w planach. Koszty kwalifikowane to m.in. :

  • zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo
  • zakup i montaż kotłowni gazowej w rozumieniu Załącznika 2a do Programu.

 

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu),
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
  • dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

 

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

2 Komentarzy

Adrian

11/06/2021

Premier zawitał osobiście przed wyborami samorządowymi własnie z programem "Czyste Powietrze" wartym 130 miliardów złotych. Przez następne trzy lata miasto musiało samo finansować wymianę pieców (może dlatego że przegrał Grzegorz Mackiewicz ?), aż tu nagle proszę - już można zasięgnąć informacji ! Hurra !!!

 

Dodaj komentarz