Otwarte dyskoteki, strefa kibica na Stadionie Narodowym

Znamy plan luzowania obostrzeń na wakacje

Strefa kibica na Stadionie Narodowym, więcej osób podczas wydarzeń sportowych i koncertów oraz wiernych w kościołach czy otwarcie dyskotek - znamy już plan rządu ws. znoszenia kolejnych obostrzeń. 

 

W czwartek (10.06) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili szczegóły odnośnie luzowania pandemicznych obostrzeń w najbliższych dniach oraz podczas tegorocznych wakacji. Pierwsza część zmian ma wejść w życie już od najbliższej niedzieli 13. czerwca, a druga, wakacyjna, od 26 czerwca. W najbliższych dniach PGE Narodowy zostanie otwarty dla strefy kibica na EURO 2020. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach - połowa miejsc będzie mogła być zajęta. Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych - więcej widzów, zajęte 50% miejsc. Targi i konferencje - limit zwiększony z 1 os. / 15 m2 na 1 os. / 10 m2. W hotelach i obiektach wypoczynkowych limit dopuszczalnych zajętych miejsc zostanie zwiększony do 75%. Do tego limitu nie będą wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia. Każda z tych zasad zostanie uzupełniona o jedną zasadniczą regułę - limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. 

 

- Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord - ponad 620 tys. szczepień dziennie. Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się - mówił podczas konferencji premier Morawiecki.

 


Zmiany od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

 

Co się zmieni od 26 czerwca?

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Dodaj komentarz