Od stycznia 2025 wdowy i wdowcy zyskują nowe prawo do podwójnych świadczeń.
Od 1 stycznia przyszłego roku wdowy i wdowcy będą mogli składać o zbiegi świadczeń, jeżeli mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Wlicza się w to renta, po zmarłym współmałżonku. Nowe przepisy dotyczą ustalenia zbiegu świadczeń przez organy emerytalne.
Jednak nie wystarczy posiadać prawa do dwóch świadczeń i być wdową lub wdowcem. Należy spełnić następujące warunki:
- Mieć co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
- Być w związku małżeńskim do śmierci małżonka,
- Nabyć prawo do renty rodzinnej po nim po 55. (kobieta) lub 60. (mężczyzna) roku życia,
- Nie być obecnie w związku małżeńskim.
- Wdowie lub wdowcowi w przypadku zawarcia więcej niż jednego związki małżeńskiego, prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną przysługuje wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – informuje regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego, Katarzyna Krupicka.
Aby otrzymać „rentę wdowią”, należy mieć ustalone prawo do renty rodzinnej. Osoby, które dotychczas nie ubiegały się o rentę rodzinną, powinny złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku, a do 30 czerwca 2025 roku wniosek o zbiegi świadczeń (form. ERWD). Jeśli w przyszłym roku wnioskodawca nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń, ZUS odmówi przyznania renty wdowiej.
W przyszłym roku wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru, czy chcą otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15% własnego świadczenia, czy też odwrotnie – pełną kwotę swojego świadczenia emerytalno-rentowego i 15% renty rodzinnej. Taką opcję będą mieli także ci, którzy pobierają inne świadczenia, takie jak zasiłek, renta przedemerytalna, emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy renta szkoleniowa. Warto zaznaczyć, że łączna suma świadczeń przyznanych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, co obecnie wynosi 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Oznacza to, że łączna kwota świadczeń (w tym zarówno rent rodzinnych, jak i innych świadczeń wypłacanych przez instytucje krajowe i zagraniczne) nie może być wyższa od tej wartości. Jeżeli suma świadczeń przekroczy ten limit, ZUS pomniejszy wypłatę świadczeń o nadwyżkę, co ma na celu zachowanie równowagi w systemie wypłat.
Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r., a świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Osoby, które złożą wniosek do 30 czerwca 2025 r., otrzymają rentę od lipca. Uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy na złożenie dokumentów. Jeśli mają już ustalone prawo do renty rodzinnej i własnego świadczenia, nie muszą dołączać dodatkowych dokumentów. Wnioskodawcy, którzy chcą złożyć wniosek elektronicznie, mogą skontaktować się z ZUS-em, który pomoże założyć konto w systemie eZUS.
mat.ZUS